Turbokominek® do układu otwartego
- Z płaszczem wodnym do systemów otwartych*
- Z mikroprocesorową kontrolą procesu spalania
- Wykonany z wysokiej jakości materiałów (jak TURBOKOMINEK® I)
- W standardzie wyposażony w: czopuch, turbinę powietrza, sterowanie, szufladę, regulowane nóżki, płotek, szybę
- Kolano z wyczystką
*możliwość podłączenia do systemu zamkniętego przez wymiennik pośredni (płytowy, jad, etc.)
Proces spalania w Turbokominku polega na rozkładzie drewna na węgiel drzewny (co stanowi około 20%) i gazy (80%), które są wprowadzane w turbulencję w kierunku płomienia wraz z podgrzanym do wysokiej temperatury powietrzem wtórnym, w którym następuje dopalanie gazów. Rozwiązanie to zostało opatentowane przez firmę Makroterm. Dopalone gazy w postaci spalin trafiają na zespół wymienników, których zadaniem jest odbiór ciepła i przekazanie go do płaszcza wodnego a następnie do instalacji.
Kontrolowany proces spalania został zrealizowany poprzez wykorzystania mikroprocesora do pomiaru przyrostów temperatury na płaszczu kominka. Na podstawie przyrostów temperatury sterownik decyduje, jaką ilość powietrza dostarczyć do paleniska tak, aby nie doszło do przegrzewu systemu. Powietrze do paleniska jest dostarczane za pomocą specjalnej dmuchawy, w której obroty są płynnie modulowane przez sterownik. Zastosowanie dmuchawy umożliwia dostarczanie powietrza pierwotnego jak i wtórnego z jednego punktu, np. czerpni zewnętrznej. Ma to duże znaczenie w budynkach, w których zastosowano centralę kontrolującą ilość powietrza wpływającego jak i wypływającego.
Ponadto dmuchawa umożliwia wtłaczanie do paleniska powietrza ogrzewanego do wysokiej temperatury, aby zapewnić dopalanie gazów. Podawanie powietrza pierwotnego przez dmuchawę pod pewnym ciśnieniem ułatwia rozpalanie w kominku, oraz umożliwia spalanie materiałów drewnopochodnych takich jak brykiet, pelets, suche zrębki. Zastosowanie zaworu stopowego na dmuchawie zapobiega wychłodzeniu komory spalania, oraz z chwilą wyłączenia prądu (zawór stopowy zamyka dopływ powietrza do paleniska) ogranicza przyrosty temperatury płaszcza wodnego. Sterownik mikroprocesorowy zarządza procesem spalania, steruje pompami, ma programowalny próg wyłączenia innego urządzenia grzewczego (kocioł gazowy, olejowy pompy ciepła).
Energia cieplna ze spalania drewna i materiałów drewnopochodnych jest przekazywana do płaszcza wodnego, a następnie za pomocą pomp może być przetłaczana do instalacji grzejnikowej, ogrzewania podłogowego, zasobnika ciepłej wody użytkowej.